Artikel top billede

It-chefer tør ikke lægge data ud i skyen

Antallet af virksomheder, der har det meste af deres data i skyen, vil firedobles i løbet af i år. Men der er stadig masser af bekymringer blandt it-cheferne.

Læs også:

Microsoft Danmark: Vi får da nye cloud-kunder hver dag

Fire gange så mange virksomheder vil i løbet 2012 have mere end 50 procent af deres data i en cloud-løsning.

I dag har kun fem procent af virksomhederne lagt mere end halvdelen af deres applikationer ud i skyen, men allerede med udgangen af 2012 vil 20 procent af verdens virksomheder have gjort netop det.

Det fremgår af en ny undersøgelse af cloud computing, som er gennemført af it-virksomheden Cisco og analyseselskabet Insight Express.

Undersøgelsen bygger på svar fra 1.300 it-ansvarlige i Australien, Brasilien, Canada, Kina, Frankrig, Tyskland, Indien, Japan, Mexico, Rusland, Spanien, Storbritannien og USA.

I undersøgelsen siger 72 procent af it-cheferne, at de stadig frygter for sikkerheden for deres data, og hele 38 procent vil slet ikke være med til at overføre virksomhedens applikationer til skyen.

Faktisk vil de hellere have en rodbehandling hos tandlægen, end at skulle migrere virksomhedens infrastruktur og applikationer til skyen, lyder svaret på det lidt pudsige spørgsmål fra Cisco.

"It-cheferne frygter for sikkerheden og kræver derfor, at deres virksomheder afsætter ressourcer til at opbygge et intelligent, stærkt og sikkert it-netværk, så de kan høste fordelene ved cloud-løsninger, som for eksempel skalerbarhed," siger Henrik Stær, teknisk chef i Cisco Danmark.

Med hensyn til de specifikke applikationer og tjenester, som it-cheferne helst ser overført til skyen, ligger storage højest på listen efterfulgt af ERP-systemer og e-mail.

Lille dansk cloud-interesse

I Danmark lader det store cloud-gennembrud derimod vente på sig.

En rapport fra Erhvervsstyrelsen viser, at andelen af virksomheder, der bruger cloud-baserede løsninger, ligefrem er faldet.

Således fortæller tallene, at andelen af danske virksomheder, der anvendte denne type it-løsninger i 2010 var 30 procent, mens det tilsvarende tal i 2011 var 25 procent.

Der er ikke tal for 2012, og i Danmarks Statistik, hvorfra tallene stammer, fortæller chefkonsulent Martin Lundø, at man skal være påpasselig med at tolke tallene derhen, at der er sket et decideret fald, da der er en vis usikkerhed forbundet med målingen.

"Men tallene tyder i hvert fald ikke på, at der har været en mærkbar stigning," konkluderer han.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere