Artikel top billede

Europæiske telefirmaer: Stop nu al den regulering

Europæiske teleselskaber vil have EU til at lempe på reguleringen. Det har de særligt gode grunde til, mener de.

Computerworld News Service: De europæiske teleselskaber anmoder EU om at lempe loven på teleområdet.

En "alt for indgribende lovgivning" kvæler ifølge de europæiske teleselskabers brancheorganisation ETNO (European Telecommunications Network Operators Association) innovationen og udrulningen af fibernetværk i Europa.

Brancheorganisationen argumenterer for, at operatørerne får større råderum i forhold til at sætte prisen for adgang til fiber.

"Europas teleselskaber er nødt til at bevæge sig fra tale- til datadrevne forretningsmodeller for at kunne tjene penge på den hurtigt stigende datatrafik og vende tendensen med faldende omsætning," siger formand for ETNO, Daniel Pataki.

Fr at udnytte efterspørgslen på data-services er teleselskaberne nødt til at investere i fibernetværk.

Men visse analytikere mener, at lofter på priserne for adgang til kobbernetværkene lægger en dæmper på investeringerne i fiber.

Det bør ifølge ETNO være tilladt at lade prisen for adgang til de ældre kobbernetværk stige, når omkostningerne stiger.

Prisloft koster omsætning

Brancheorganisationen mener, at prislofterne er skyld i den faldende omsætning i den europæiske telesektor med samlet set 1,4 procent i 2010 og to procent i 2011.

Den samlede omsætning vil ifølge prognoserne fortsætte med at falde med gennemsnitligt 1,8 procent om året indtil 2015, hvis ikke operatørerne finder nye indtægtskilder.

Det erklærede mål med Europa-Kommissionens digitale dagsorden er dog at fremme investering i nye generationer af netværk.

Kommissionen mener, at man ved at begrænse, hvor meget teleselskaberne må tage for adgang til de gamle kobbernetværk, tvinger dem til at investere i fiber.

Oversat af Thomas Bøndergaard




IT-JOB
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren