Artikel top billede

Britisk opkøber har store planer med Thrane & Thrane

Britiske Cobham indleder charmeoffensiv i selskabets jagt på danske Thrane & Thrane.

Britiske Cobham har ingen planer om at lukke danske Thrane & Thrane eller på anden måde skade virksomheden.

Sådan lyder det fra selskabets strategidirektør David Johnston, der har indledt en charmeoffensiv i kølvandet på tirsdagens forhøjede bud på Thrane & Thrane.

David Johnston afviser den frygt, som Thrane & Thranes medstifter, Lars Thrane, har lagt for dagen. Lars Thrane har tidligere sagt, at pengestærke Cobham med opkøbet alene er ude på at kvæle en konkurrent.

Det afviser David Johnston ifølge flere aviser.

"Vi har en masse respekt for det, som Lars Thrane har bygget op, og vi ønsker kun at føre det videre," siger han.

Han peger på, at Cobham ikke ser Thrane & Thrane som en konkurrent, men som en virksomhed, der kan komplementere Cobham og sikre bedre produkter.

Cobham ejer også danske Spectronic, som blev købt i 2004.

David Johnston peger på, at Cobham vil flytte sin afdeling for satellitkommunikation til København, hvis købet går igennem.

Cobham har været på jagt efter Thrane & Thrane i et års tid og har tidligere fremsat et konkret købstilbud, som dog blev forpurret af Lars Thrane, der var lodret imod. Det kan du læse mere om her.

Kort før påske købte Cobham en stor luns af aktierne i Thrane & Thrane, hvilket allerede i dag gør selskabet til den største aktionær i det danske selskab med en ejerandel på knap 26 procent.

Næststørste aktionær er Lars Thrane, der sidder på 24 procent.

Tirsdag præsenterede Cobham endnu et - forhøjet - bud på Thrane & Thrane på 420 kroner per aktie. Det prisfastsætter Thrane & Thrane til 2,4 milliarder kroner.

Det kan ikke udelukkes, at Cobham er villig til at hæve prisen endnu engang.

Læs også:

Fjendtligt overtagelse på Thrane & Thrane i gang.

Britisk rival køber stor luns af dansk telekæmpe

Aktionærer i oprør i Thrane & Thrane.

Her er Thrane & Thranes nye bestyrelsesformand.

Sur bejler sætter dansk tele-kæmpe under stort pres.

Købstilbud på danske Thrane & Thrane droppes.

Dansk telekæmpe kæmper mod fjendtlig overtagelse.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






Computerworld
Test af monster-tablet: Det er den skøreste og mærkeligste computer, som jeg har testet i lang tid – men jeg vil nu gerne have den alligevel