Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Fjendtligt overtagelse af Thrane & Thrane i gang

Britisk konkurrent fremsætter kontant tilbud på dansk telekæmpe.

Britiske Cobham iværksætter nu et fuldt overtagelsesforsøg på sin danske konkurrent, Thrane & Thrane.

Det sker, efter briterne kort før påske for omkring 600 millioner kroner opkøbte 22,74 procent af aktierne i det danske selskab.

Det gjorde med et snuptag Cobham til hovedaktionær i Thrane & Thrane, hvor medstifter Lars Thrane nu er næststørste aktionær med 24 procent af aktierne, mens Cobham i alt sidder på 25,59 procent af aktierne.

Cobham genfremsætter nu sit bud til samtlige aktionærer Thrane & Thrane på 420 kroner per aktie.

Ifølge Cobham svarer det til en præmie på 43 procent i forhold til aktiekursen 24. februar, mens præmien ifølge selskabet er 70 procent i forhold til gennemsnitskursen i de seneste seks måneder.

Modstand

Lars Thrane har længe kæmpet indædt imod at lade selskabet sælge til Cobham, som han mener vil lukke væsentlige dele af den danske forretning ned.

Han har tidligere sagt, at Cobham efter hans mening ikke vil udvikle og drive Thrane & Thrane videre til 'noget stort og voldsomt.'

"Det er simpelthen en konkurrent, der vil kvæle os," har han tidligere sagt.

Thrane & Thranes bestyrelsesformand Waldemar Schmidt trak sig fornylig fra posten. Han er blevet erstattet af Morten Eldrup-Jørgensen.

Ifølge ham er selskabet i gang med en "større strategisk analyse," som skal klarlægge, hvordan selskabets værdier bedst udvikles.

Her er alle muligheder i spil - herunder at selskabet skal stå på egne ben, indgå i partnerskab eller lade sig opkøbe.

"Det kan både ende med, at Thrane & Thrane fortsat skal stå på egne ben, indgå i partnerskab med andre eller blive en del af en anden virksomhed,"

Læs også:

Britisk rival køber stor luns af Thrane & Thrane.

Aktionærer i oprør i Thrane & Thrane.

Her er Thrane & Thranes nye bestyrelsesformand.

Sur bejler sætter dansk tele-kæmpe under stort pres

Købstilbud på danske Thrane & Thrane droppes.

Dansk telekæmpe kæmper mod fjendtlig overtagelse.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer