Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Britisk rival køber stor luns af dansk telekæmpe

Pengestærk rival køber mod hovedaktionær og topchefs vilje stor luns af dansk telekæmpe i bitter strid. Fjendtlig overtagelse kan være i gang.

Britiske Cobham købte ifølge Berlingske kort før påske 26 procent af aktierne i den danske producent af kommunikations-udstyr, Thrane & Thrane.

Det sker, selv om medstifter Lars Thrane i den seneste tid indædt har kæmpet imod Cobhams opkøbsplaner, som han mener vil ødelægge Thrane & Thrane.

Ifølge Børsen har Cobham betalt omkring 600 millioner kroner for aktie-posten i Thrane & Thrane. Lars Thrane ejer som hovedaktionær selv 24 procent af aktierne.

Selskabet har blandt andet købt aktier af britiske Jupiter Asset Management og danske Maj Invest, der blandt andet har administreret aktieposten for LD.

Ifølge Børsen har Maj Invest fungeret som et slags samlingssted for utilfredse aktionærer i den seneste tid.

Krig på kniven

Der har været krig på kniven, siden Cobham indledte sit overtagelsesforsøg af Thrane & Thrane for et års tiden siden.

Lars Thrane mener, at et salg af selskabet vil føre til en udvanding af selskabet.

Han mener, at Cobham vil lukke væsentlige områder ned i Danmark.

Hans blanke afvisning af Cobham har udløst kritik fra en række aktionærer, der mener, at Lars Thrane som bestyrelsesmedlem bør kigge på opkøbsforsøg som en mulighed for at optimere aktionærernes interesser. Det kan du læse mere om her.

Thrane & Thranes bestyrelsesformand Waldemar Schmidt trak sig fornylig fra posten. Han er blevet erstattet af Morten Eldrup-Jørgensen.

Han siger til Berlingske, at selskabet er i gang med en "større strategisk analyse," som skal klarlægge, hvordan selskabets værdier bedst udvikles.

"Det kan både ende med, at Thrane & Thrane fortsat skal stå på egne ben, indgå i partnerskab med andre eller blive en del af en anden virksomhed," siger han til avisen.

Læs også:

Aktionærer i oprør i Thrane & Thrane.

Her er Thrane & Thranes nye bestyrelsesformand.

Sur bejler sætter dansk tele-kæmpe under stort pres

Købstilbud på danske Thrane & Thrane droppes.

Dansk telekæmpe kæmper mod fjendtlig overtagelse.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer