Artikel top billede

Rygte: Apple på vej med discount-udgave af iPad 2

Apple vil måske præsentere end billig iPad 2-model samtidig med den kommende lancering af iPad 3.

Computerworld News Service: Forlydender fra Apples forsyningskæde peger i retning af, at selskabet på onsdag i næste uge udover tredje generation af iPad'en vil introducere en iPad 2 med otte gigabyte.

Tidligere på ugen sendte Apple officielle invitationer ud til en pressekonference 7. marts i San Francisco.

Det rygtes, at Apple her vil lancere andet end blot iPad 3.

Nogen tror, at der også kommer et nyt Apple TV eller måske endda et egentligt tv-apparat med internet; et såkaldt smart tv.

Digitimes rapporterer med henvisning til unavngivne kilder, at Apple ikke alene vil lancere to udgaver af iPad 3 - modeller med henholdsvis 16 og 32 gigabyte - men også en iPad 2 med otte gigabyte.

På nuværende tidspunkt kan man købe iPad 2 med henholdsvis 16, 32 og 64 gigabyte.

Så hvis disse rygter taler sandt, ser det ud til, at Apple dropper modellen med 64 gigabyte i den tredje generation og samtidig lancerer en ny, billigere model af anden generation med lavere kapacitet.

Formålet med det vil være at kunne konkurrere med den flodbølge af tablets med Windows 8, der forventes at ramme markedet til sommer, når Microsoft udgiver den næste version af sit styresystem. Microsoft gjorde forbruger-betaen Windows 8 Consumer Preview offentligt tilgængelig i onsdags.

Det er muligt, at Apple dropper modellen med 64 gigabyte på grund af relativt dårlige salgstal sammenlignet med modellerne med lavere kapacitet, bekymringerne over prisen eller måske er det fordi, at der vil blive lanceret løsninger til ekstern storage - hvis rygterne i det hele taget har noget på sig.

Apple har ifølge rapporten fra Digitimes også "høje forhåbninger" for iPad 3 og har fordoblet antallet af enheder i forhold til sin oprindelige ordre hos selskabets kinesiske leverandører.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:

Nu er det officielt: Den nye iPad kommer på onsdag

Sådan tjener Rockwool kassen på iPad-køb.

Nu kommer iPad 3: Fem ting du skal holde øje med.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren