Artikel top billede

Minister skal i samråd om ACTA

Handels- og investeringsminister Pia Olsen-Dyhr (SF) skal forklare, hvorfor Danmark gik ind for den omstridte pirat-traktat.

"Hele forløbet omkring ACTA-forhandlingerne er en farce. Det har været en udemokratisk og lukket proces, hvor globale fora som FN og World Trade Organisation (WTO) samt NGOer er blevet holdt helt udenfor."

Det siger Enhedslistens EU-ordfører Nikolaj Villumsen.

Han har kaldt handels- og investeringsminister Pia Olsen-Dyhr (SF) i samråd. Bagggrunden er Danmarks nylige tilslutning til pirattraktaten ACTA.

På vegne af Danmark og 21 andre EU-lande (de øvrige ventes at komme til lidt senere) skrev EU forleden under på ACTA i Japan.

Traktaken er dog ikke endeligt ratificeret, før EU-Parlamentet har godkendt den - og den godkendelse er temmelig usikker.

Enhedslisten vil gerne have at vide, hvorfor Danmark har tilsluttet sig ACTA. I det indkaldte samråd skal SF-ministeren desuden svare på, om regeringen virkeligt mener, at man kan tilslutte sig en aftale, som er blevet forhandlet i hemmelighed.
ACTA er blevet kritiseret for at være så bredt og vagt formuleret, at traktaten kan åbne for fremtidige vidtrækkende indgreb mod nettet:

"I værste fald kan regeringer give private internetudbydere beføjelser til at blokere på hjemmesider samt at overvåge brugerne og videregive deres personlige oplysninger direkte til virksomheder, såfremt der hævdes mistanke om krænkelse af ophavsret," skriver Enhedslistens EU-ordfører i en erklæring.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis