Artikel top billede

EU vil straffe misbrug af persondata med kæmpebøder

EU vil straffe virksomheder, der anvender folks persondata på en forkert måde, med kæmpebøder.

Læs også:

EU vil tvinge Facebook til ny annonce-model

EU: Google og Facebook må ikke bruge dine data

Det kan på det kraftigste frarådes at overtræde EU's regler omkring beskyttelse af personlige oplysninger i fremtiden.

Europa-Kommissionen vil nemlig fremadrettet straffe den slags datamisbrug med bøder på helt op til fem procent af det lovovertrædende firmas globale omsætning.

Det skriver Financial Times.

Forslaget til denne markante opstramning over for datamisbrugerne forventes at blive fremlagt i januar 2012.

Bliver forslaget vedtaget kan det få alvorlige omkostninger - særligt de store multinationale selskaber, der risikerer bøder på tocifrede milliardbeløb.

De får bøderne

De store bøder vil blandt andet blive uddelt til firmaer, der videresælger data til tredjeparter uden specifik tilladelse.

Ligeledes vil selskaber, der ikke formår at beskytte informationer tilstrækkeligt godt til, at udefrakommende ikke kan få adgang til dem via sociale medier eller cloud-løsninger, få ubehagelig post.

Dog er Europa-Kommisssionen bevidst om, at selv den mest forsigtige, der gør alt for at beskytte brugernes og kundernes oplysninger, kan være ude for huller i sikkerheden.

Er dit firma udsat for hacking, virus eller andre ubehageligheder, der kan kompromittere personfølsomme oplysninger, vil du med det nye forslag have 24 timer til at indberette episoden. Derefter er det dit ansvar.

Desuden vil sociale medier, der ikke tilbyder brugerne fortrydelsesret, blive straffet. Brugerne, der ønsker at blive glemt - så at sige - skal have lov til at slette informationer på Facebook, LinkedIn og lignende sites, selvom de tidligere har accepteret, at de selv samme informationer lå offentligt tilgængelige.

Lange udsigter

Der går dog op mod fire år før de nye regler træder i kraft, såfremt de bliver vedtaget.

Først forventes forhandlings- og udformningsprocessen at tage omkring to år, og herefter følger en toårig implementeringsperiode.

Selvom lovforslaget udformes i denne tid, er der ingen garanti for, at det bliver vedtaget.

 Det ventes nemlig, at flere nationale regeringer vil være tilbageholdende med at afgive suverænitet på dette område.

Financial Times skriver, at blandt andet Tyskland ønsker selv at føre kontrol med overtrædelser af EU's privacy-regler.

Læs også:

EU vil tvinge Facebook til ny annonce-model

EU: Google og Facebook må ikke bruge dine data




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere