Artikel top billede

Android sikrer Java førstepladsen blandt alle sprog

Apples Objective-C og Googles Dart vokser begge i popularitet, viser en ny undersøgelse fra Tiobe.

Computerworld News Service: Trods et lille fald i popularitet sidste år indtager Java stadig førstepladsen som det mest populære programmeringssprog i Tiobe Softwares månedlige indeks over hvilke programmeringssprog, som er mest udbredte blandt udviklere.

Java bliver brugt af 17,87 procent af udviklerne, hvilket ikke udgør den store forskel fra sidste måneds 17,90 procent, men som til gengæld er 0,63 procent mindre end samme måned sidste år. Baseret på trends forventede Tiobe, at C sproget ville ryge ind på førstepladsen foran Java i denne måned, men det er ikke sket.

Brugen af Java i udviklingen af Android-applikationer bliver beskrevet som en fordel for sproget. Java er i vækst på mobil-markedet, siger Paul Jansen, der er executive director for Tiobe. "Den Java-baserede Android-platform er ret populær blandt udviklerne."

Sproget C kommer ind på en andenplads i undersøgelsen, med en brugerprocent på 17,32 af udviklerne. På tredjepladsen kommer C++, der bliver brugt af 8,08 procent af udviklerne. Microsofts C# er på en fjerdeplads med næsten 7,32 procent af udviklerne, mens PHP ligger på en femteplads med lidt mindre end 6.1 procent.

Apples Objective-C, som ligger på en sjetteplads med 5,98 procent, er desuden kandidat til Tiobes titel som "årets programmeringssprog", fortæller Paul Jansen. Prisen går til det sprog, der har haft årets største fremgang i brugere, og Objective-C, der bruges til at bygge applikationer til Mac OS X og til iPad og iPhones iOS, har oplevet en fremgang på 2,79 procent.

Et andet sprog, der hastigt bevæger sig opad i popularitet, er Googles nye programmeringssprog, Dart, der kom ind på en 107.-plads i sidste måned, og som allerede nu er oppe på plads nummer 63 i indekset for november.

Tiobes indeks er baseret på antallet af uddannede ingeniører over hele verden, såvel som på kurser og tredjepartsleverandører.

Søgemaskiner som Google og Yahoo er, ligesom i øvrigt Wikipedia, sat op til at kunne måle programmeringssprogs popularitet. Indekset handler ikke om det bedste programmeringssprog, eller om hvilket sprog, der bliver brugt til flest kodelinjer.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer