Taiwan-firma populært på Inter-Data messe

(Silkeborg) Mere end 200 forhandlere har fundet vej til Inter-Data forhandlerkonference, der bliver holdt i Silkeborg i dag for syvende år i træk.

Allerede klokken 8.30 åbnede dørene i Jysk Musik- og Teaterhus i Silkeborg, hvor mere end 200 intereserede kunder har fundet vej til Inter-Datas årlige forhandlerarrangement.

»Det er et af vores største arrangementer hidtil. Over 20 leverandører er repræsenteret fra hele verden. Selv om vi holder konferencen i Silkeborg, så oplever vi at folk er villige til at rejse fra for eksempel Sjælland for at møde leverandørerne og have muligheden for at stille dem spørgsmål ansigt til ansigt,« lyder det fra Henrik Matzen, der er marketing manager i Inter-Data.

Ifølge René Rasmussen, der er administrerende direktør for Inter-data er det første gang, at firmaet har gjort sig specielt synlige over for SMB-markedet ved at dele konferencen op i en consumerdel og en businessdel med indlæg fra forskellige leverandører som Microsoft og Geil.

»Vi oplever at forhandlerne er interesserede i at høre indlæg fra begge verdener, fordi forhandlerne både sælger til B2B markedet, men også direkte til kunden. På den måde kan de selv vælge, hvad de vil deltage i,« fortæller han.

De fleste forhandlere var ifølge Henrik Matzen ret interesserede i at høre om Microsoft, men det kom bag på ham, hvor stor interesse forhandlerne viste for det taiwanske selskab Geil, der gør sig i RAM.

se billeder fra messen her




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere