HP og AMD: 64 bit på skrivebordet

Allerede om tre måneder lancerer HP en skrivebords-pc med 64 bit-processor fra AMD. Så skal almindelige forbrugere vælge mellem 32 bit og 64 bit for første gang. 64 bit har hidtil kun været anvendt på servere, og Intel har heller ikke umiddelbare planer om 64 bit til skrivebordspc'er.

Hewlett-Packard (HP) har løftet på sløret for kommende pc'er med AMD's 64 bit-processorer. Allerede til september vil man kunne købe computere fra HP med Athlon64 3100+-processorer. Tallet skal dog tages med et stort gran salt, for den virkelige clockfrekvens er kun 1,8 gigahertz.

Det mest spændende er, at der er tale om skrivebordspc'er - ikke servere. Hidtil har 64 bit kun været anvendt i servere.

Almindelige forbrugere skal så vælge mellem 32 bit og 64 bit for første gang. AMD har nemlig også en 32 bit processor kaldet AthlonXP med næsten samme kunstige hastighedsbenævnelse, nemlig 3200+.

De kunstige tal indikerer, at topmodellen i AMD's 32 bit AthlonXP-serie vil være en anelse hurtigere end den nye 64 bit-processor. AthlonXP 3200+ kører også med hurtigere clockfrekvens, 2,2 gigahertz.

AMD satser på 64 bit-processorer, der kan køre både de nuværende 32 bit-programmer og fremtidens 64 bit-programmer. Det betyder, at der ikke bliver problemer med at få programmer til den nye processor. Men det betyder også, at den først kommer til at vise sin sande styrke, når der kommer 64 bit-programmer.

AMD's primære konkurrent Intel har også en 64 bit-processor, men den bliver kun brugt i servere. Intel satser fortsat på 32 bit til skrivebords-pc'er. Her har Intel allerede nået 3 gigahertz med Pentium 4, og om kort tid kommer den processor op på 3,2 gigahertz.

AMD bruger i dag kunstige tal i stedet for at skrive den reelle hastighed. AMD mener selv, at en processor med benævnelsen 3100 yder lige så meget som en tilsvarende 3,1 gigahertz Pentium 4. AMD lancerede i april måned sin 64 bit-processor til servere kaldet Opteron. Den kører også maksimalt 1,8 gigahertz. Skrivebordsmodellen Athlon64 gik tidligere under kodenavnet Clawhammer.

HP's computer får modelbetegnelsen t182K. Den vil udover processoren rumme et 8KT400M chipsæt fra Via, 256 megabyte DDR hukommelse, en 333 megahertz bus, en 80 gigabyte harddisk og grafikkort fra Nvidia. Komponenterne indikerer, at der bliver tale om en meget billig pc.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere