Tysk spilgigant vil erobre Danmark

Deutsche Telekoms spilbutik, Gamesload tilbyder billig download af de fleste nye spil. Coolshop-direktør advarer mod forretningsmodellen.

Nu kan man købe Batman: Arkham Asylum for 246 kroner og downloade de 7,5 GB med det samme. Den førende aktør på det tyske marked for download af pc-spil udvider internationalt. Det er Deutsche Telekom der står bag spilbutikken Gamesload. Nu udvider Gamesload til 20 lande, deri blandt Danmark.

Ifølge en prognose fra Pricewaterhousecoopers vil markedet for onlinespil inklusive Massively Multiplayer Online Games og Online Distribution hvert år frem til år 2013 vokse med et tocifret procenttal.

Med op til 1.500 pc-spil og casual spil tilbyder Gamesload lige fra start et af de største produktudbud til gamere i Europa. I starten kan der betales med kreditkort og via PayPal, senere vil der komme andre betalingsmuligheder. Priserne på de enkelte produkter ligger mellem 1,99 euro og 49,99 euro og angives i det pågældende lands valuta. I Danmark ligger nye spil som Batman og MiniNinjas på 246 kroner. Man har ret til at hente spillet igen i de første to år, hvis man har slettet sin kopi eller købt ny computer.

Hos danske Coolshop koster Batman: Arkham Asylum 299 kroner. Det kan dog blive billigere for forbrugeren at hoste op med de ekstra 54 kroner. Spillene fra Gamesload kan nemlig i sagens natur ikke byttes.

Advarer mod forretningmodel

Coolshop frygter ikke Gamesload. Direktør i Coolshop Jacob Risgaard mener, at spillerne er for dyre, og at folk vil have den fysiske kopi i hånden.

»Det bliver svært for dem at konkurrere på prisen. Det er næsten lige så dyrt at tilbyde download, som at sælge en fysisk kopi. Samtidig har Valve været på markedet med Steam længe. Men problemer for dem er især, at de i sagens natur ikke vil kunne sælge ud af et restlager til en billigere pris,« siger Jacob Risgaard til CRN’s søstersite Comon.

Som det er nu forpligtiger en udgiver sig for eksempel til at sælge 100.000 eksemplarer af et spil i Danmark, selv om udgiveren ved, at der kun kan sælges 60.000 eksemplarer. På den måde kan de sælge 40.000 eksemplarer billigere, fordi de har hentet fortjenesten hjem på de første 60.000 spil.

»Gamesload vil ikke have den overstock, og kan derfor ikke tjene penge på at sænke prisen,« siger Jacob Risgaard.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere