Fujitsu Siemens stopper produktion af PDA og GPS

Fra udgangen af året stopper med at producere deres »Pocket Loox« serie. Dermed trækker den fjerdestørste leverandør af PDA'er sig fra markedet.

Fujitsu Siemens er godt på vej til at trække sig fra markedet for PDA og GPS. Virksomheden er allerede godt i gang med at afvikle de sidste projekter og bestillinger. Produktionen af »Pocket Loox«-serien stopper i slutningen af 2007, mens hotline-og servicesupport bliver ved med at være der, ligesom garantierne bliver ved med at gælde.
Det skriver ChannelPartner.de.

Talskvinde fra Fujitsu Siemens, Amy Flécher, siger til ChannelPartner.de, at grunden til, at de stopper produktionen af »Pocket Loox« er, at markedet for PDA'er er skrumpet inden for de seneste år. Hun fortæller, at trenden er, at de traditionelle håndholdte bliver erstattet af GPS eller smartphones, og at Fujitsu Siemens ikke ønsker at investere i disse områder.

Fujitsu Siemens har ellers været den fjerdestørste leverandør af PDA'er. Markedslederen er Palm, forfulgt af HP og Mio Technology. Dell har for kort tid siden trukket sig ud af markedet, Palm overvejer det, og nu er Fujitsu Siemens altså også på vej ud.
Amy Fléscher fortæller videre, at Fujitsu Siemens indenfor mobilityområdet vil koncentrere sig om bærbare og tablet-pc'er og, at der ikke umiddelbart er udsigt til nogen fyringer i virksomheden.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






Computerworld
Test af monster-tablet: Det er den skøreste og mærkeligste computer, som jeg har testet i lang tid – men jeg vil nu gerne have den alligevel