Store it-investeringer i vente

Investeringslysten hos landets it-chefer er steget. Inden for det næste år forventer halvdelen at øge deres investeringer i it. Det viser en ny undersøgelse foretaget af Ementor for Børsen.

For et år siden forventede 37 procent af landets it-chefer at øge deres investeringer i it, men i dag er tallet steget til 49 procent. Blandt de områder hvor investeringerne især ventes at øges, er inden for sagsstyring og workflow. Her regner 45 procent af de adspurgte med at skulle bruge penge i det kommende år mod kun 15 procent sidste år.

Også på sikkerhed regner it-cheferne på at bruge flere penge i det kommende år. 37 procent mod 24 procent sidste år. Divisionsdirektør hos Ementor, Søren Bolvig, forklarer til Børsen at optimismen synes at være vendt tilbage til it-branchen, på grund af forventninger om bedre konjukturer.

»Men jeg tror også, virksomhederne er blevet bedre til at koble it og forretning. De it-ansvarlige har i dag lettere ved at forklare ledelsen, hvordan it kan gavne forretningen. Og hvis du har en god businesscase, som også kan løfte forretningen, så er det altså bedre end bare at bede om en større maskine,« siger Søren Bolvig til Børsen.

Også den forestående kommunesammenlægning får en del af æren for at it-investeringslysten er stigende. Divisionsdirektøren hos Ementor forventer dog, at det først er til næste år hvor man for alvor vil mærke til det offentliges øgede it-investeringer.

Af de områder der er gået tilbage, og ikke vil blive investeret i så meget i det kommende år, er Knowledge Management (fra 34 procent til 17 procent), og e-handel (41 procent til 26 procent).

Børsen og Ementor har i slutningen af februar spurgt 230 it-ansvarlige i både offentlige og private virksomheder om deres it-investeringslyst i det kommende år.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere