I juledagene måtte tusindvis af kunder vinke farvel til deres hjemmesider, da webhotellet Needhost drejede nøglen om i stilhed. Nu lader det til, at historien har gentaget sig.
I denne weekend er webhotellet Firebee på samme måde forsvundet uden et ord.
Flere steder på nettet kan man finde undrende hjemmeside-ejere, som hverken kan komme i kontakt med deres hjemmesider eller med Firebee, som de betaler for at hoste siderne.
Et opslag på en server, der er tilknyttet Firebee, viser ganske rigtig, at Firebees navneserver er gået på tidlig påskeferie. Op til 2000 hjemmesider kan være berørt.
Firebee er blandt andet kendt for at sælge ultrabillige webhoteller for helt ned til 5 kroner om måneden. Og meget tyder på, at det er en forretningsmodel, som ikke kan holde firmaet flydende.
Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Per Mariager, der står bag Firebee, i dag. Men marketingchef Thomas Folmann fra konkurrenten Surftown kan berette, at Firebees ejer på det seneste har været på frierfødder hos blandt andet Surftown. Forhandlinger om at overtage Firebees aktiviteter for tre måneder siden bar dog ikke frugt.
Og nu har ejerne formentlig taget konsekvensen af det og lukket forretningen.
En mislykket forhandling mellem Surftown og Needhost var netop også startskuddet til, at sidstnævnte webhotel lukkede forretningen ved årsskiftet.
HostNordic, der drifter Firebees servere, oplyser til ComON, at man ikke har modtaget betaling fra Firebee, og at serverne derfor er blevet lukket.
For at hjælpe de nødstedte kunder, der måske ikke har fået taget backup, har HostNordic dog valgt at åbne en kattelemmen på klem i morgen tirsdag den 7. april, hvor der kan hentes data fra klokken 12.30 til 15.30.