Artikel top billede

Saxo Bank sætter sig på Bluecoms bestyrelse

Den tidligere it-distributør Bluecom har hevet to Saxo Bank-folk ind i bestyrelsen, deriblandt bankens stifter og direktør Kim Fournais, der bliver ny bestyrelsesformand. Tidligere Medion-direktør Kim Jensen indtræder i direktionen.

Med en rokade i bestyrelsen knytter brokeren Bluecoms ejer Jens Fournais tættere forretningsmæssige bånd med sin bror og hans virksomhed, investeringsbanken Saxo Bank.

Saxo Bank-stifter og direktør Kim Fournais er nemlig ny bestyrelsesformand i Bluecoms bestyrelse. Han overtager bestyrelsesformandsposten efter Jens Ahrendt, der fortsætter som menigt bestyrelsesmedlem.

Samtidig er Saxo Banks finansdirektør Henrik Klæbel indtrådt som bestyrelsesmedlem. Dermed er der nu to Saxo Bank-navne at finde i den tre mand store bestyrelse.

I samme ombæring er den tidligere Medion-direktør, Kim Jensen, indtrådt i ledelsen sammen med Jens Fournais.

Det har hverken været muligt at få en kommentar om rokaden fra Jens Fournais eller Kim Jensen.

Hos Saxo Bank har man ingen kommentarer til rokaden eller til, om et eventuelt opkøb af Bluecom er på vej. Det fortæller Saxo Banks kommunikationsdirektør Kasper Elbjørn.

Bluecoms regnskab for 09/10 viser et underskud på 3,25 millioner kroner, men der »forventes et væsentligt bedre resultat for 2010/2011«.

Heri står også skrevet, at virksomhedens strategi i årets løb er blevet redefineret. I fremtiden skal virksomheden agere som handelsselskab over for detailbranchen i Danmark og internationalt.

For to år siden lukkede og slukkede Jens Fournais ellers for Bluecom, men der lader altså så småt til at være kommet mere liv i kludene siden da.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

03. marts 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere