Desktop og laptop giver overskud for Medion

Aldi-producenten Medion går ud af 2007 med et globalt resultat på 209 millioner.

Medion, der mest er kendt for at producere for Aldi har haft nogle hårde år hidtil, men nu ser det endelig ud til, at det går den anden vej.

Det tyske firma oplevede en omsætningsstigning på 12 procent i Q4 2007 og en stigning på godt tre procent i regnskabsåret 2007. Således blev årets endelige omsætning på 12,4 milliarder kroner.

Med et resultat (EBIT) på 209 millioner kroner - 1,7 procent af omsætningen, overstiger Medion de mål, der oprindelig blev sat for 2007 og 2008.

Medion har i løbet af 2007 forstærket markedspositionen på desktop, laptop og GPS. Ifølge Medion, er det deres nye designlinje, der er slået igennem.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere