Forbyder parallelimport af Playstation3

Den forsinkede lancering af palystation3 skal ikke give distributørere gode ideer. Sony vil gøre alt for at blokere forsøg på parallelimport.

Playstation3 bliver lanceret i Japan og USA i november i år, men kommer først på det europæiske marked i marts 2007. Det åbner for muligheden for parallelimport, men Sony vil gøre alt for at stoppe parallelimport ifølge digi.no.

»Loven er klar, og »grå import« af PS2, PSP eller PS3 til uden direkte tilladelse fra Sony er ulovlig,« siger en talsperson fra Sony og fortsætter: »Derfor vil vi bruge loven til det yderste for at stoppe enhver forhandler, der vælger at forsøge parallelimport.«

I forrige uge bestemte en britisk dommer, at det taiwanske selskapet Lik-Sang ikke må sælge den japanske udgave af Sonys PSP i Europa.

Talspersonen siger, at Sony forsøger at beskytte forbrugerne mod at købe maskiner, der ikke lever op til EU's strenge sikkerhedsstandarder. Han påpeger også, at de japanske og amerikanske PS3-udgaver ikke vil kunne afspille ældre europæiske spil til de to første Playstation-maskiner. De vil heller ikke kunne afspille film på Blu-ray Disc eller DVD i Europa, på grund af regionskoderne.

Det er problemer med produktionskapaciteten, der har udsat lanceringen af Playstation3 i Europa.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere