Ny Technology Nexus direktør

Bestyrelsen i den svenske it-sikkerhedsvirksomhed Nexus har udnævnt den tidligere Oracle salgschef Peter Gille til ny administrerende direktør.

Fra første september kan Peter Gille sætte sig i direktørstolen for Technology Nexus AB.

Den nuværende administrende direktør Christina Detlefsen, og bestyrelsen i Technology Nexus blev ifølge virksomheden enige om, at det var på tide med frisk blod på toppen.

»I løbet af de sidste 18 måneder har Christina formået at omstrukturere virksomheden og formulerer en hel ny strategi,« udtaler formanden for bestyrelsen Peter Markborn.

Christina Detleftsen fortsætter som direktør i en overgangsperiode indtil første september, hvorefter hun vil fortsætte arbejdet i bestyrelsen.

Technology Nexus har eksisteret siden 1984, og har mere en 300 ansatte fordelt på Sverige, Tyskland, Frankrig, Spanien og USA. Virksomhedens danske datterselskab blev solgt fra til IT Intergroup sidste år.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






Computerworld
Test af monster-tablet: Det er den skøreste og mærkeligste computer, som jeg har testet i lang tid – men jeg vil nu gerne have den alligevel
White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis