Prosa: Billige polske IT-folk tager job fra ledige

Det er på høje tid, at integrationsministeren reagerer på misbrug af jobkortet. Sådan siger fagforeningen Prosas næstformand, Niels Bertelsen. Han er overbevist om, at importen af udenlandske IT-folk forværrer danske IT-arbejdsløses jobmuligheder.

Polske programmører på ultralav løn har taget arbejde for næsen af danske arbejdsløse IT-folk.

Det konkluderer IT-fagforeningen Prosa ud fra de lister, Udlændingestyrelsen sender med detaljer om folk, som styrelsen har givet lov til at arbejde her i landet i en periode på jobkort.

Prosas næstformand, Niels Bertelsen, er glad for, at Integrationsminister Bertel Haarder nu vil undersøge, om jobkortet bliver brugt stik imod intentionen: Nemlig som billet til billig arbejdskraft frem for til at hente sjældne spidskompetencer til landet.

- Det er ikke den danske stats opgave at sikre arbejdsgiverne billig arbejdskraft. Det er så horribelt, at myndigheder tillader ansættelse i Danmark på så fuldstændig anderledes vilkår. Udlændingestyrelsen burde reagere, når en virksomhed vil hyre programmører til en så lav løn, at det ligger under dagpengene, mener Niels Bertelsen, Prosa.

Omkring 1000 IT-folk organiseret i Prosa er ramt af arbejdsløshed, og tallet stiger fortsat.

- Det er på høje tid, at Bertel Haarder reagerer, for det er næsten to år siden, at IT-arbejdsløsheden satte ind. De importerede IT-folk har helt sikkert taget arbejde fra mine medlemmer, siger Niels Bertelsen.

Han medgiver dog, at der også er kommet nogle meget højt kvalificerede og tilsvarende højtlønnede IT-specialister til Danmark via jobkortet. Disse personer lever op til intentionen med ordningen.

God ordning, hvis misbrug undgås

Hos organisationen IDA, der varetager ingeniørernes interesser i Danmark, er kritikken af jobkort-ordningen mere afdæmpet.

Formand Per Ole Front betegner den som en god ordning, så længe den administreres fornuftigt.

Han henviser blandt andet til, at arbejdsgiverne har pligt til at godtgøre, at den kompetence, de efterspørger, ikke kan fås i Danmark.

- I den nuværende periode har jeg svært ved at se, at man skulle udstede jobkort til IT-specialister på grund af den stigende ledighed på IT-området. Der bør Udlændingestyrelsen udvise mere påpasselighed og refleksion for at undgå misbrug, siger Per Ole Front, IDA.

Han er især opmærksom på, hvilke konsekvenser det kan have for de nyudklækkede fra universiteterne.

- Det er jo pokkers ærgerligt, hvis vores unge nyuddannede, ledige ingeniører får mistillid til systemet. Hvis jeg var dem, ville jeg blive vred, hvis vi lukker nogen ind udefra, som kan det samme, men til en mindre løn, siger Per Ole Front.

Bertel Haarder: Ingen har klaget
Over for Computerworld Online har integrationsminister Bertel Haarder forsvaret jobkort-ordningen med det argument, at hverken Prosa eller IDA klaget over praksis.

- Ordningen har generelt fungeret tilfredsstillende, og IDA og Prosa, der modtager kvartalsoversigter med oplysninger om både løn og uddannelse, har ikke rettet henvendelse til Udlændingestyrelsen om misbrug, sagde ministeren.

Både Prosa og IDA afviser dog lodret, at organisationernes tavshed kan tages som udtryk for fuld tilfredshed med jobkortet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere