IT2Trust skal distribuere Sophos

Det store engelske Sophos har nu endelig fået en formel distributør i Danmark. Valget faldt på den nystartede sikkerhedsdistributør IT2Trust.

Nystartede IT2Trust sikrer sig nu endnu et sikkerhedsagentur. Dagens fangst var den store engelske sikkerhedsproducent Sophos LLC, som har 35 millioner kunder fordelt på 150 lande, og agenturet er lidt af en fjer i hatten for IT2Trust.

»Det er ret fedt for os. Sophos passer perfekt ind med vores øvrige produkter. Blandt andet har virksomheden en antivirus scanning, som passer rigtig godt ind og spiller ind med vores andre løsninger,« siger en glad Anders Mortensen, der er marketingsmanager hos IT2Trust.

Men IT2Trust er ikke Sophos eneste distributør i Danmark. LAMB Soft & Hardware i Birkerød er teknisk set en forhandler, men de har i en årrække fungeret som en art distributør for Sophos.

Anders Mortensen mener, at det kun er et spørgsmål om tid, før LAMB også køber deres produkter gennem IT2Trust.
»LAMB har længe fungeret som en distributør i Danmark uden egentlig at være det. De har haft en speciel status hos Sophos, som de indtil videre kommer til at beholde. På sigt ville det selvfølgelig være hensigtsmæssigt, at de købte gennem os, men om det bliver om et helt eller halvt år har vi i princippet ingen indflydelse på,« siger Anders Mortensen til CRN.

IT2Trust ser dog mere LAMB som en samarbejdspartner end en konkurrent.

»De sidder i en lidt underlig situation med hensyn til med Sophos, men vi samarbejder på nogle af vores egne producenter blandt andet på krypteringsløsninger, hvor de fungerer som ren forhandler for os,« forklarer Anders Mortensen.

Med Sophos agenturet i hus er IT2Trust oppe på syv producenter i porteføljen. IT2trust har endnu en producent stående i kulisserne, men så er kapaciteten efterhånden også næsten nået.

»Vi skal max have 10 agenturer. Det kræver sindsygt meget fokus at distribuere sikkerhedsprodukter, og hvis vi skulle have flere, var vi nødt til at tilpasse vores organisation. Der er mange virksomheder derude, som siger, de har fokus på sikkerhed, men når det kommer til stykket, ved de ikke noget om det,« proklamerer Anders Mortensen.

Han mener iøvrigt, at der for alvor er kommet i gang i den danske sikkerhedsbranche, og samtidigt er producenterne blevet mere kræsne med, hvem de vælger som distributører.

»Jeg syntes, jeg kan mærke, at en masse producenter går og evaluerer deres partnerstrategier lige nu. Der er rigtig mange, der siger, de har fokus på sikkerhed, og så sælger de alt fra hardwarebokse, til skærme og AV firewalls. De har simpelthen ikke de fornødne ressourcer til at give en ordentlig rådgivning,« mener Anders Mortensen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere