Kommune anker dom om museskade

Frederikssund Kommune vil ikke uden videre betale erstatning til en tidligere medarbejder, der blev syg af computerarbejde i dårligt arbejdsmiljø. Kommunen har anket den første dom nogensinde om museskade til landsretten.

Ane Zacharias, der som den første person i Danmark har vundet en erstatningssag om museskade mod sin arbejdsgiver, skal ikke regne med at se sin tilkendte erstatning på 100.000 på bankbogen foreløbig. Hvis hun overhovedet får den.

Hendes tidligere arbejdsgiver, Frederikssund Kommune, valgt at anke dommen. Kommunen fastholder, at den har overholdt arbejdsmiljøloven til punkt og prikke.

Dermed må Ane Zacharias vente på, at hendes sag bliver endevendt én gang til i landsretten. Der er endnu ikke fastsat noget tidspunkt for behandlingen af anken.

Vil prøve principsag

Det er direktør i Frederikssund Kommunes Teknisk Forvaltning, Bodil Harre, der har med sagen at gøre, da Ane Zacharias var ansat i forvaltning, da lidelserne opstod.

Bodil Harre vil ikke kommentere sagen i detaljer, men oplyser, at hun har holdt møde med forsikringsselskabet, der fører sagen for Frederikssund Kommune. Her er parterne blevet enige om, at dommen fra Retten i Frederikssund skal ankes til landsretten.

- Det har vi besluttet, fordi vi vurderer den som en principsag. Den dom vil vi gerne have prøvet på højeste sted, siger Bodil Harre.

Hun oplyser, at sagen med Ane Zacharias ikke har ført til ændringer i kommunens praksis på arbejdsmiljøområdet.

- Vi har altid fulgt arbejdsmiljølovens krav - både på det organisatoriske plan med og med hensyn til at lave APV (arbejdspladsvurderinger, red.), siger Bodil Harre.

Ane Zacharias blev 15 procent invalid af arbejdet som teknisk assistent i Frederikssund Kommune. Hun har efterfølgende uddannet sig til folkeskolelærer for at kunne genoptage arbejdslivet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere