Atea tilfreds med egen messe

For nylig afholdt Atea it-messe i Odense, og selskabet er tilfreds med arrangementet, som var bedre besøgt, end Atea havde forventet. Over 800 gæster fra godt 450 private og offentlige virksomheder besøgte messen, og 35 udstillere deltog.

I forhold til sidste års messe i Herning deltog fem flere udstillere og cirka 350 flere besøgende valgte at lægge vejen forbi Odense Congress Centre, der dannede ramme om begivenheden.

»Vi oplevede en stor vækst i antallet af besøgende i år. Faktisk dukkede der langt flere gæster op, end der var tilmeldt. Vi fik også flere besøgende fra Sjælland, så alt i alt var det en succes at afholde messen midt i landet. Det gør vi sandsynligvis også til næste år,« siger Frank Mortensen, administrerende direktør i Atea Danmark.

Messen bød på 14 indlæg i »Speaker's Corner«, som blandt andet blev gæstet af IBMs europæiske guru inden for serverteknologier Tikiri Wanduragala.

Blandt leverandører og distributører ved arrangementet var IBM, Hewlett Packard, Fujitsu Siemens, Xerox, Lexmark, 3M, IT4U, Citrix, Cybercity, Logitech, ITEA, Swan Distribution, CapaInstaller, Delfi, Umates, Targus, Nokia, BMW/Terminalen og Intermedia, oplyser Atea.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Sådan automatiserer du med Copilot

Høst fordelene og sæt strøm til processerne med Microsofts alsidige AI-assistent.

06. februar 2025 | Læs mere


Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere