Distributører tager større kreditrisiko

Forsikringsselskaber er for nærige med kreditten, lyder det fra kritiske distributører.

Kreditforsikring er blevet en mangelvare, fortæller en række distributører, der nu er tvunget til at yde kredit for egen risiko.

Distributører skyder på kreditforsikringsselskaber som Euler Hermes og Atradius for en for stram kreditpolitik og for at skære alle dele af it-branchen over en kam.

»Danmark er ubetinget det land i Norden, der har fået den hårdeste behandling. Vi kunne godt tænke os, at der blev kigget lidt mere på, hvordan enkelte brancher og grossister klarer sig,« siger koncerndirektør hos
Despec, Michael Voll.

»For to og et halvt år siden fungerede denne her branche alene på kreditforsikring. I dag siger de til os, at de simpelthen ikke får lov at give mere elastik af deres hovedkontorer. Spørgsmålet er, hvad vi egentlig skal med kreditforsikringsselskaber? Vi har jo ikke brug for en paraply, når solen skinner,« lyder hans kommentar.

Hos Actebis bekræfter nordisk salgsdirektør Ole Eklund, at kreditområdet har ændret sig markant de sidste to år.

»Vi får mindre forsikret end tidligere, og det betyder, at vi skal tage en øget risiko selv,« siger Ole Eklund, der i stigende omfang nu selv må kreditvurdere it-forhandlerne.

SEC Datacoms direktør Lars Zinglersen bakker op om kritikken. Han har oplevet at få nej til at kreditforsikre selv kernesunde forhandlere med positive nøgletal.

»Hvor vi tidligere kunne læne os op ad kreditforsikringsselskaberne, skal vi nu selv forholde os direkte til forhandlernes regnskaber,« siger Lars Zinglersen.

Også producenterne mærker konsekvenserne af den strammere kreditpolitik. Hos HP har man ifølge kanaldirektør Anders Herløv fordoblet bemandingen af de funktioner, som håndterer finansiering.

»Der er tydelige tegn på øget trafik på den konto,« siger Anders Herløv.

Læs mere i CRN 09/2010 og tillæget Q4, som netop er udkommet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

03. marts 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere