EU: Otte milliarder i bøde til Intel

EU-kommissionen har idømt Intel en rekordstor bøde på otte milliarder kroner for brud på konkurrencereglerne.

EU-kommissionen har idømt den amerikanske chipproducent Intel en rekordstor bøde på otte milliarder kroner (1,06 milliarder euro) for at have misbrugt sin dominerende position på markedet for x86-processorer.

Ifølge Kommissionen har Intel i perioden fra 2002 til 2007 givet pc-producenter og forhandlere skjulte rabatter på betingelse af, at køberne udelukkende købte deres processorer hos Intel. Dermed har Intel påført forbrugerne tab, samtidig med at de ulovlige rabatter holdt konkurrenter som AMD ude af markedet. Dermed undergravede Intel konkurrence og innovation, hedder det i en pressemeddelelse fra EU-kommissionen.

Intel har desuden betalt pc-producenter for at stoppe eller forsinke lanceringen af produkter med processorer fra konkurrerende firmaer. ligesom producenter har fået penge for at begrænse salgskanalen adgang til konkurrerende produkter.

Kommissionen har samtidig beordret Intel til at stoppe den ulovlige praksis.

EU's konkurrencekommissær Neelie Kroes siger, at Intel har skadet millioner af europæiske forbrugere ved i en årrække bevidst at holde konkurrenter ude af markedet.

»En så alvorlig og vedvarende overtrædelse af EU's konkurrenceregler kan ikke tolereres,« siger kommissæren i en kommentar.

Med milliardbøden giver EU-Kommissionen dobbelt op i forhold til den hidtidige bøderekord fra 2004, hvor Kommissionen idømte Microsoft en bøde på omkring det halve beløb.
 


 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere