Wimax-firma opkøbt af Cisco

Cisco opkøber Wimax-virksomheden Navini Networls for 1,7 milliarder kroner. Dermed styrker Cisco sin trådløse profil.

Cisco har i offentliggjort, at virksomheden er nået til enighed med Wimax-specialisten Navini Networks om opkøb. Cisco må slippe 1,7 milliarder kroner i aktier og kolde kontanter for Navini.

Navinis produkter skal styrke Ciscos wi-fi portefølje, og hjælpe Cisco til at opfylde deres vision om at tilbyde trådløse bredbånds services og udvide internetadgangen på de blomstrende markeder.

»Trådløse bredbåndsnetværk baseret på Wimax verden over har potentiale til at nå millioner af nye internetbrugere, der ellers ikke kan nås økonomisk ved brug af kobber eller fiber infrastrukturer,« siger Ciscos vicedirektør, Brett Galloway.

Handlen forventes afsluttet i andet kvartal af Ciscos 2008 regnskabsår.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis