Artikel top billede

Konica Minolta: Vigtigt at leasingsag bliver fulgt til dørs

Direktør Martin Rahbek bekræfter, at Konica Minolta er den største kreditor i konkursboet efter den svindelmistænkte forhandler AM IT Partner.

Trods et udestående på et tocifret millionbeløb har Konica Minoltas danske direktør Martin Rahbek sat sig selv i venteposition i sagen om det påståede leasingcirkus hos den tidligere Konica Minolta-forhandler AM IT Partner.

Efter at AM IT Partner i november 2009 blev smidt ud af Konica Minolta, gik selskabet konkurs. Efterfølgende er kravene mod konkursboet løbet op i 21 millioner kroner. Siden er de to ejere af selskabet blevet politianmeldt, men her knap halvandet år senere er politiet stadig i gang med at efterforske sagen.

Martin Rahbek, der også er formand for IT Branchens udvalg for kopi og printproducenter, ønsker dog ikke at afsløre den præcise størrelse af sit krav.

»Vi er den største kreditor og står for i hvert fald halvdelen af de krav, der er rejst mod AM IT Partner,« siger Martin Rahbek.

Ifølge CRNs oplysninger arbejder jurister i Konica Minolta sammen med politiet om at udrede sagen, hvilket Martin Rahbek dog ikke ønsker at kommentere.

»Vi vil gerne have, at de forskellige dele af denne her sag bliver kørt i den rigtige rækkefølge. Det er konkursboets kurator, der styrer sagen, fordi det er ham, der har anmeldt AM IT Partner til politiet,« siger Martin Rahbek.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






Computerworld
Test af monster-tablet: Det er den skøreste og mærkeligste computer, som jeg har testet i lang tid – men jeg vil nu gerne have den alligevel