Artikel top billede

Microsoft siger nej til Flash

Den kommende Metro-udgave af Internet Explorer understøtter ikke den populære Flash Player. Men Adobe giver ikke op.

Først var det Apple, som ikke ville bruge Flash på sine mobile iOS-enheder. Dét problem er nu delvist løst, som ComON kunne fortælle tidligere i denne uge. Nu er det så Microsoft, som spænder ben for Flash. Det kommende Windows 8 indeholder to versioner af Internet Explorer 10, en Metro-udgave til den nye mobil-inspirerede brugerflade og en klassisk desktop-udgave.

Microsoft fortæller i denne blog, at Metro-udgaven af IE 10 ikke længere understøtter plug-ins - og dermed heller ikke Flash Player. Nu skal man klare sig med webapplikationer og HTML5 i stedet.

Adobe har dog ikke tænkt sig at give op. Softwarefirmaet henviser til at Flash stadig fungerer med desktop-udgaven af IE 10 i Windows 8.

"Hvis du ser et år frem, så vil der stadig være vigtige forskelle mellem, hvad du kan gøre i en ren HTML verden i forhold til, hvad du kan gøre i Flash. Windows-desktoppen vil stadig være en meget vigtig del af Windows. På samme måde vil Flash stadig være en vigtig del af web-oplevelsen i lang tid frem," siger Adobes Flash-chef Danny Winokur til CNET.

Han fortæller også at Adobe arbejder på en version af Flash til Windows 8 på ARM-processorer - men denne version vil også kun køre i desktop-modus og ikke i det nye Metro-interface. Til gengæld skulle det være meget nemt at skifte fra Metro IE10 til den klassiske desktop-udgave, hvis man kommer ind på et websted der bruger Flash.

Igennem de sidste mange år har Flash spillet en stor rolle i at bringe interaktive multimedie-applikationer ud på nettet, men efterhånden kan HTML5 tilbyde mange af de samme muligheder. Steve Jobs var den første, der for alvor dødsdømte Flash og blokerede det på Apples mobile enheder. Nu har Microsoft så gjort det samme med Metro.

Beslutningen om at droppe plug-ins i Metro-udgaven af IE10 begrundes med, at det giver bedre sikkerhed, stabilitet og batteri-levetid. Foruden Flash Player er det altså også alle andre plug-ins, der heller ikke fungerer i denne kommende browser.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis