Artikel top billede

Nu kan du sige nej til Googles høst af data om dig

Google er blevet presset af de europæiske myndigheder til at give forbrugerne mulighed for at fravælge indsamling af lokationsdata.

Computerworld News Service: Google bøjer sig for presset fra de europæiske myndigheder og gør det muligt for ejere af trådløse access points at fravælge en tjeneste fra Google, hvor smartphones kan identificere deres lokation uden brug af GPS.

Samtidig vil Google respektere en afgørelse fra det hollandske datatilsyn om destruere historikken fra 3,6 millioner WiFi-SSID ('service set identifiers'), som er indsamlet i modstrid med hollandske privacy-love, fortæller IDG's hollandske nyhedsservice Webwereld.nl.

Ved at spore nærliggende wifi access points og slå den geografiske position op i en database kan Google informere smartphone-brugeren om hans eller hendes omtrentlige lokation.
Men indtil videre har ejerne af disse access points ikke haft noget at sige i forhold til, hvordan informationerne er blevet brugt.

Indbygge fravalgs-mulighed

Nu planlægger Google at indbygge en fravalgs-mulighed, så access point-ejerne får mulighed for at vælge, at deres data ikke må bruges til at bestemme smartphonens geografiske lokation.

Selv om det kommer på foranledning af en europæisk myndighed, så vil fravalgsmuligheden blive internationalt tilgængelig, skriver Googles privacy-rådgiver Peter Fleischer i et blogindlæg.

Virksomheden vil frigive detaljer om, hvordan man bruger fravalgstjenesten senere i år, når det hele står klart, skriver han.

Indsamlet via Street View-biler

Google har indsamlet de omdiskuterede geografiske data ved at lade street view-bilerne scanne efter wifi-signaler samtidig med, at de optog de panoramiske billeder til virksomhedens kort-service.

Det har visse europæiske privacy-myndigheder set som en overskridelse af privatlivets fred.

En del af grunden til myndighedernes vrede er, at Google har indsamlet langt flere informationer, end virksomheden behøvede til at identificere wifi-punkterne.

Den franske privacy-myndighed French National Commission on Computing and Liberty (CNIL) opdagede, at Google også havde optaget privat kommunikation sendt via ukrypterede wifi-forbindelser, heriblandt brugernavne og passwords. Kommissionen idømte Google en bøde på 100.000 euro af samme grund.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere