IT-minister: Nu skal IT-skepsis overvindes

Flere borgere, virksomheder og skoler skal forstå at bruge IT. Det er videnskabsminister Helge Sander og IT-industrien enige om efter to dages taler og debatter om Europas IT-kompetencer på EU-formandsskabets eSkills Summit.

Vi bliver overhalet af andre kontinenter, hvis vi ikke overvinder skepsissen, så vi investerer og uddanner os i at bruge IT. Det gælder både det traditionelle erhvervsliv, uddannelsessektoren og den enkelte borger.

Sådan lyder hovedkonklusionen på to dages konference om Europas såkaldte e-skills - altså færdigheder inden for nutidens teknologiske arbejdsredskaber. Som en del af EU-formandsskabet har Danmark afholdt eSkills Summit i Bella Center ved København.

- Det er ikke gået op for alle endnu, at IT er et af de allervigtigste områder. Men alle skal gøre større brug af de muligheder, IT giver, selvom det både er en investering og måske en overvindelse, siger Helge Sander.

Ministeren tager udgangspunkt i vores eget land og peger på, at dér, hvor IT og vidensvirksomheder mest udbredt - nemlig i Østdanmark - er væksten og indtjeningen i top. Hvorimod på ministerens hjemegn, Vestdanmark, hvor beskæftigelsen ellers er helt i top, er indtjeningen væsentlig lavere.

Nyt forum skal sikre handling

Helge Sander opfordrer små og større virksomheder til at se på potentialet i IT-integration. For eksempel i transportsektoren, tekstilindustrien eller hos håndværksmesteren.

For at undgå, at ordene bare bliver stående på papiret og aldrig bliver til handling, har videnskabsministeren taget initiativ til at oprette et European eSkills Forum, som fremover skal mødes fire gange om året.

Det skal bestå af politikere, personer fra IT-industrien og organisationsrepræsentanter. Før det bliver en realitet, skal forummet dog godkendes på et rådsmøde senere på året.

Forummet får tre hovedopgaver:
1. At arbejde for at rette op på misforholdet mellem udbud og efterspørgsel på IT-arbejdskraft. EU har beregnet, at der vil mangle en million mennesker med IT-kompetencer i år 2005.

2. At finde en række gode eksempler på, hvordan man kan styrke IT-kompetencen.

3. At overvåge udviklingen og indsatsen inden for IT-uddannelse, herunder at styrke samspillet mellem IT-industrien og uddannelsesinstitutionerne.

Regeringer skal anerkende certificeringer

Netop samarbejdet med uddannelsessektoren er noget, der ligger IT-selskabet Cisco meget på sinde. Blandt andet derfor deltog Cisco i eSkills Summit.

Bob Lewis, der er ansvarlig for Ciscos uddannelsesarbejde i EMEA-landene, forklarer, at det også for Cisco er vigtigt at sikre, at der er et konstant flow af de rette IT-færdigheder.

- En af de konkrete ting, vi efterspørger, er, at regeringerne anerkender certificeringerne som en standard, for så vil vi få et mere frugtbart samarbejde med uddannelsessystemerne i Europa, siger Bob Lewis.

Manglende uddannelse giver nederlag i global økonomi

Han er enig med Helge Sander i, at mere IT-uddannelse er en absolut nødvendighed for, at Europa kan fastholde og styrke sin konkurrenceevne.

- Hvis ikke vi gør noget for at sikre et vist niveau af IT-kompetence hos europæerne og uddanner tilstrækkeligt mange IT-specialister, så vil de europæiske landes økonomier lide nederlag i den globale økonomi. Hvis man har mange IT-analfabeter og alt for få IT-uddannede, vil det i sidste ende ramme den sociale velfærd i Europa, siger Bob Lewis.

Cisco-koncernen har via sit Cisco Networking Academy Programme investeret 200 millioner kroner i uddannelse de seneste to år.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






Computerworld
Test af monster-tablet: Det er den skøreste og mærkeligste computer, som jeg har testet i lang tid – men jeg vil nu gerne have den alligevel