Microsoft barsler med Vista-rabat

Microsoft frygter, at interessen for XP-maskiner falder op til lanceringen af Vista. Derfor forventes Microsoft at tilbyde rabatkuponer til Vista til kunder, der køber XP-maskiner i den kommende tid.

Hvis du har været tilbageholdende med at investere i en ny bærbar, fordi Microsofts kommende styresystem Vista først er på gaden i 2007, så er det dig, som Microsoft har i tankerne i forbindelse med en ny charmeoffensiv.

I den kommende tid vil Microsoft nemlig tilbyde pc-købere, at de kan opgradere XP-styresystem på deres nyindkøbte pc til Vista med store rabatter. Rabatterne skulle være tilgængelige i oktober.

Helt konkret betyder det, at personer, der op til lanceringen af Vista investerer i en pc med Media Center Edition kvit og frit kan opgradere til det nye styresystem, når det kommer i handelen. Personer, der investerer i den billigere XP Home Edition, opnår til gengæld kun 50 procent rabat på det efterfølgende styresystem. Det skriver DigiTimes.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis