Rekordoverskud fra Apple

Apple har i dag frigivet de økonomiske tal for det kvartal der endte 25. december 2004. Et kvartal der endte med at give den højeste fortjeneste nogensinde i Apples historie.

Kvartalet der endte 25. december 2004 gav Apple et overskud på ikke mindre end 295 millioner dollars. Eller en fortjeneste på 70 cents pr. aktie. For et år siden var resultatet tilsvarende 63 millioner dollars og 17 cents pr. aktie. 59 pct. af salget er sket i USA.

Apple har i kvartalet solgt 1.046.000 computere og 4.580.000 iPods svarende til en 26 pct. forøgelse på computersiden og 525 pct. når det kommer til iPod salget.

Samlet er selskabets omsætning steget med 74 procent til 3,49 mia. dollars.

Forventningerne til næste kvartal lyder på en fortjeneste på 40 cents pr. aktie.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






Computerworld
Test af monster-tablet: Det er den skøreste og mærkeligste computer, som jeg har testet i lang tid – men jeg vil nu gerne have den alligevel