THX benægter, at man dødsdømte Blu-ray, da firmaets forskningschef, Laurie Fincham, satte spørgsmålstegn ved formatets overlevelse. Han sagde til det britiske Home Cinema Choice Magazine, at HD-film snart vil blive tilbudt på hukommelseskort i stedet for skiver:
»Jeg tror personligt, at det er for sent for Blu-ray. Efter min mening vil forbrugerne først sende DVD'en på pension, når film i høj opløsning kan købes på Flash-hukommelse. Har vi så brug for endnu et disk-format?« sagde Laurie Fincham blandt andet.
Disse udtalelser har nu fået THX til at udstede en officiel støtte til Blu-ray-formatet.
»Hverken THX eller hr. Fincham har nogensinde sagt, at "Blu-ray ingen chance har" eller er døende. Tværtimod er THX dedikeret til at støtte Blu-ray med mange nye teknologier, certificeringsprogrammer og andre initiativer,« siger Graham McKenna, PR-chef hos THX, ifølge xbitlabs.com.
McKenna forklarer yderligere, at der var tale om en misforståelse, da Fincham blot diskuterede fremtidens muligheder inden for lagringsformater og distribution.