Mediecenter skal gøre Gates' vision til virkelighed

Den nyeste udgave af Microsofts styresystem Media Center 2005 skal for alvor sætte kog under gryden med digitalt tv. Vanerne skal dog ændres, og døren er stadig åben for konkurrenter.

Efter at have erobret alverdens arbejdskontorer gennem PC'en er Bill Gates nu klar til at indtage dagligstuer, soveværelser, biler og alle andre steder, hvor mennesker kunne tænkes at høre musik eller se tv og video. Våbnet hedder Media Center 2005, eller rettere: Windows XP Media Center Edition.

Analytiker Robert Jakobsen fra Jyske Bank vurderer, at den nyeste udgave af styresystemet giver løfter om et stort markedspotentiale for styresystemet, der skal afløse videoen og stereoanlægget. Han mener, at Microsoft har gode chancer for at vinde indpas på markedet på trods af, at der endnu ikke findes en dominerende digital tv-platform og trods af, at Media Center indtil videre kun har haft begrænset succes.

Omsætningen på Media Center beregnes således at udgøre 170 millioner dollars i 2005 (knap en milliard danske kroner) og gradvist vokse til 2,5 milliarder dollars (næsten 15,5 milliarder kroner) i 2014. I den beregning er der ikke taget højde for omsætningen på afledt salg af eksempelvis musik, film spil og reklamesalg.

Når PC'en tørner sammen med fjernsynet
Med Windows XP Media Center er det muligt at downloade musik og film til computeren og derfra sende trådløst rundt i huset til fjernsyn og stereoanlæg eller at se det digitale fotoalbum i stuen, mens computeren samtidig fungerer som en mere traditionel computer.

Men Jyske Banks optimistiske omsætningsskøn bygger på forventningen om, at Microsoft og PC-producenterne går helhjertet ind i samarbejdet om at gøre Bill Gates' vision om »digital underholdning hvor som helst« til virkelighed, og da der endnu ikke er en dominerende spiller på markedet, står døren på klem for andre end Microsoft.

Det bliver en stor udfordring at få forbrugerne til at tage idéen til sig. Et af spørgsmålene er, om man ønsker at gemme data hos sig selv eller på nettet. Hvis den interne model vinder indpas, stiller det større krav til styresystemet, hvilket give Microsoft mulighed for at kræve flere penge pr. bruger.

Jyske Bank vurderer dog, at der også vil være plads på markedet til en anden løsning, hvor kunden downloader fra en tele- eller kabeloperatørs netværk på markedet.

Endelig bliver det også en udfordring at få forbrugerne til at vænne sig til tanken om at have et keyboard stående på sofabordet, når fjernsynet og computeren smelter sammen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere