Kiss DP-1500

Den danske virksomhed Kiss Technoly har efterhånden opnået status som teknologiske frontløbere inden for dvd-afspillere.

Den danske virksomhed Kiss Technoly har efterhånden opnået status som teknologiske frontløbere inden for dvd-afspillere. Ikke blot i Danmark - men på verdensplan. Selskabet var - om ikke dén første - så blandt de første der lancerede dvd-afspillere som kunne håndtere DivX-filformatet.

Nu er selskabet klar med en række nye afspillere, der igen skubber standarden, nemlig 1500-serien, der består af tre modeller. De tre nye afspillere fra KiSS fylder ikke mere end en telefonbog og de har alle trådløs netværksforbindelse.

Med den trådløse netværksforbindelse behøver man ikke længere trække kabler i hjemmet for at flytte film og billeder fra pc'en til dvd-afspilleren. Netværksforbindelsen gør det også muligt at gå på internettet direkte fra dvd-afspillerne og her få adgang til flere end 3.000 internet-radiostationer.

Yderligere har Kiss udviklet en video-on-demand løsning, der gør det muligt, at tilbyde udlejning og visning af film direkte fra internettet på dvd-afspilleren via en almindelig bredbåndsforbindelse.

De to største af modellerne er desuden udstyret med henholdsvis 40 og 80 gigabyte harddisk. Alle afspillerne understøtter følgende formater: DVD, MPEG-4, DivX (4, 5 og 3.11), XviD, CD/MP3, Ogg Vorbis, CD-RW, DVD-RW og JPEG.

DP-1500 og DP-1504 forventes at være i handlen fra januar 2004. DP-1508 forventes i løbet af første kvartal 2004. Prisen for DP-1500 er 2529 kr.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere