Amerikaneren John Jacobsen er en ekstrem it-type.
Han har placeret et datacenter midt på den geografiske sydpol.
Det er sket som led i skabelsen af IceCube, verdens største neutrinoteleskop. Den tætte is på Sydpolen gør det lettere at finde højt ladede neutronerne, der er stammer fra supernova-eksplosioner, sorte huller og andre ekstreme hændelser.
Datacenteret er nødvendigt for at håndtere dataene og sende dem videre til forskerne fra University of Wisconsin-Madison.
At drive et datacenter på Sydpolen er ikke nemt, eksempelvis er køling trods de kolde omgivelser stadig et problem.
"At holde ting kolde er overraskende svært, også dér," siger John Jacobsen - der er softwarekonsulent i sit eget firma, NPX Designs - fem minutter inde i interviewet.
Problemet er, at luften udenfor er så kold, at de skal have et system kørende, som balancerer tempaturen. Når det er varmest på Sydpolen, er temperaturen -20 grader.
Der er flere udfordringer ved at køre datacenteret, fortæller John Jacobsen, som selv gentagne gange har været sydpå for at arbejde på datacentret. I otte måneder om året kan personalet eksempelvis ikke forlade stationen, fordi det er for koldt til at flyve. Projektet samler en terabyte i timen i rådata, som bliver komprimeret og sendt via satellitforbindelse til forskerne i USA.
Interviewet er optaget ved OSCON 2010, The O'Reilly Open Source Convention, som fandt sted i Oregon sidste uge.