Software kan ikke følge med processorer

Processorer med flere end otte kerner er lige om hjørnet. Men dagens programmer kan slet ikke udnytte den ekstra regnekraft.

I mange år har processorerne udviklet sig i takt med den software, der skal køre på dem. Hos Intel og AMD følger man Moore's lov - der siger at antallet af transistorer i et kredsløb bliver fordoblet hvert år - og den har nu holdt i mere end 40 år. Og softwareudviklerne sørger for, at deres programmer hele tiden kan udnytte den ekstra ydelse til at vise flottere grafik, hurtigere beregninger eller nye funktioner.

Det er ihvertfald teorien. Men i praksis ser det lidt anderledes ud. For processor- og softwareudvikling danser ikke længere i samme takt. Selv den aktuelle generation af dobbeltkerne-processorer bliver slet ikke udnyttet maksimalt af de programmer, der kan fås i dag. Og det bliver endnu værre med de nye fire-kerne-processorer og kommende manycore-modeller med flere end otte kerner.

Det har fået Microsoft til at starte et initiativ, hvor en stor del af firmaets programmer skal omskrives til en parallel computing-model. I kombination med de nye mange-kerne-processorer skal det gøre programmerne op mod hundrede gange hurtigere. Men opgaven er så stor, at der kan gå flere år, før kunderne kan få glæde af det nye initiativ.

Microsoft forventer, at de første manycore-processorer vil være klar omtrent samtidig med Windows 7 - efterfølgeren til Vista.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere