Artikel top billede

De ting som internettet ødelagde

Amerikanske PC World har samlet en liste over de ting, som har lidt en krank skæbne efter internettets fremmarch.

Internettet får tit skyld for meget.

Janus Friis og Niklas Zennström brugte for eksempel internettet til at ødelægge en telebranches gode fortjeneste på udlandsopkald. Og det er også internettet, der er på vej til at ødelægge indtjeningen på telefonbøger, fordi alle informationerne alligevel ligger online.

Hos PC World har man betragtet udviklingen med lidt mere humoristiske øjne og lavet en top 10 over de ting og glæder, som er forsvundet i kølvandet på internettets popularitet.

Kunne man for eksempel ikke beskylde internettet for, at vi ikke længere kan have længselsfulde drømme om vores forliste forhold? Før kunne man fantasere om de kærester, der slap væk, men i dag får dagdrømmene hurtigt ben at gå på. For nu er de gamle flammer ikke mere end et museklik væk på Facebook.

Ifølge listen er det også internettets skyld, at vi ikke længere har fornøjelsen af at ligge foran stereoanlægget og lytte til hele albums. Internettets udbredelse har gjort, at vi lytter til singler - og ikke albums.

Og så må Nigeria også have en fornemmelse af, at internettet har ødelagt landets ry. For hvilke associationer ville man få om Nigeria, hvis begrebet Nigeria-breve aldrig havde eksisteret?

Se den komplette liste over internettets "ofre" hos PC World.com.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis