Danske bluetooth-headsets sælger stort

Store ordrer på bluetooth-headsets har fået GN Store Nord til at opjustere forventningerne til salget. De mobile headsets er med stormskridt ved at indhente GNs traditionelle headsets.

Det går fremragende med salget af trådløse mobile headsets for den danske industrikoncern, GN Store Nord, der foruden headsets også laver høreapparater.

Selskabet markedsfører dels sit eget headset-mærke, Jabra, og laver dels teknologien for større selskaber som blandt andre Motorola (OEM-produktion), som efterfølgende klistrer sit eget navn på.

Sidstnævnte produktion er gået ekstra godt i det seneste kvartal. GN Store Nord har fået nogle store engangsordrer fra de kunder, som selskabet producerer for.

Det har fået GN Store Nord til at hæve forventningerne til årets salg endnu en gang. Nu regner GN med i alt at sælge for 5,4 milliarder kroner i år mod tidligere »mindst 5,2 milliarder kroner«.

Hele den opjustering stammer fra salget af de mobile headsets, som i år forventes at nå 1,2 milliarder kroner, hvilket bringer salget op på niveau med GNs omsætning af headsets med ledning.

Tjener kun lidt
Mens salget af de mobile headsets går godt, tjener GN Store Nord dog stadig ikke så mange penge på dem på grund af den store konkurrence på markedet. Især i produktionen for OEM-kunderne er indtjeningen lav.

Det er fortsat høreapparaterne, som trækker pengene hjem til GN. Her tjener selskabet 18 procent, mens overskuddet på de mobile headsets kun er to procent på driften.

Derfor fastholder selskabet sine forventninger til selve driften (EBITA) på 725 millioner kroner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere