Konkurrenter dumper Windows Defender

Ifølge flere konkurrerende firmaer smutter alt for meget malware forbi Microsofts spyware-program Defender.

Windows Defender lader mellem halvdelen og 80 procent af al malware passere.

Det mener to firmaer, der producerer lignende sikkerhedstjenester. Firmaet PC Tools har betalt for en undersøgelse hos Enex Testlab. Undersøgelsen konkluderede, at Windows-værktøjet kun magtede at spotte cirka 50 procent af de trusler, som den er blevet udsat for det seneste år.

En lignende undersøgelse udført af en anden konkurrent, Webroot, konkluderede, at Windows Defender overså 84 procent af testforsøgets malware.

Spørgsmålet er, hvor alvorligt man skal tage kritikken. Både PC Tools og Webroot leverer som sagt konkurrerende løsninger. Og i testen, som PC Tools havde betalt for, havnede firmaets Spyware Doctor bemærkelsesværdigt nok på førstepladsen.

Microsoft kan også forsvare sig med, at Defender først blev sluppet fri i en endelig version i oktober sidste år. Derfor kan det være med til at give et skævt billede, at testforsøgene er udført over en længere periode.

Windows Defender er spyware-beskyttelsen i Windows Vista, men brugere af tidligere Windows-versioner (bortset fra Windows 2000) kan også hente programmet. Defender er et resultat af opkøbet af firmaet Giant Software i 2004.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere