Irritationsmoment nr.1: Mobiltelefoner

Vanskelige chefer er irriterende, hardware der ikke virker er irriterende. Der er irritationsmomenter nok på arbejdspladsen, men et overgår dem alle - mobiltelefoner.

Vanskelige chefer er irriterende, hardware der ikke virker er irriterende. Der er irritationsmomenter nok på arbejdspladsen, men et overgår dem alle - mobiltelefoner. Det fremgår af en undersøgelse som rekruteringsvirksomheden TMP Worldwide har foretaget på amerikanske arbejdspladser.

Nummer et på listen over irriterende faktorer på arbejdspladsen er ubetinget ringetoner og forskellige blip fra mobiltelefoner. Specielt plagsomt opleves mobiltelefoners lyde i åbne kontormiljøer, hvor arbejdspladserne kun er adskilt med tynde vægge.

Som nummer to på listen kommer kontormaskiner, som aldrig virker som de skal. Faxmaskiner, kopimaskiner og printere er hyppige kilder til irriterende oplevelse.

Længere nede på listen kommer kollegaers dårlige ånde, kropslugt og manglende toiletpapir på WC'et.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere