Dansk Siemens-udvikling i farezonen

Siemens Mobile vil måske lukke sin udviklingsafdeling i Nørresundby. Det afslører topchefen for den nye ejer, BenQ-Siemens.

Fremtiden er usikker for Siemens Mobiles 300 mand store udviklingsafdeling i Nørresundby, for den nye ejer - taiwanesiske BenQ - ønsker at konsolidere sine udviklingsaktiviteter, og det ser ikke ud til, at Nørresundby bliver det nye kraftcenter.

»Det har vist sig at være svært at integrere udviklingen af telefoner direkte i produktionen med udviklingssteder mange steder i verden. Så derfor arbejder vi på at prøve at samle udviklingsstederne i BenQ-Siemens i ganske få steder,« siger BenQ-topchefen Clemens Joos til Berlingske Tidende.

Han forklarer, at selskabet arbejder med en strategi om at 80 procent af en telefon skal kunne udvikles på ét sted, og foreløbig ser det ud til, at udviklingsafdelingerne i München, Taipei og Shanghai vil blive de centrale udviklingsafdelinger.

»Men det står i dag klart, at det danske udviklingsfirma er for lille til at blive et af de primære udviklingssteder med ansvar for 80 procent af udviklingen af en telefon. Omvendt kan vi sige, at de har været meget effektive i at udvikle de produkter, de blev sat til under Siemens Mobile,« siger han.

I øjeblikket er BenQ-Siemens ved at gennemgå sin produktlinje og først derefter vil strategien for den kommende konsolidering blive fastlagt.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






Computerworld
Test af monster-tablet: Det er den skøreste og mærkeligste computer, som jeg har testet i lang tid – men jeg vil nu gerne have den alligevel