Dansk gadget-eventyr sat på standby

Swirlnet satte sig for at revolutionere den måde vi bruger trådløs underholdning, men nu er projektet sat på standby, og et millionunderskud lurer forude. Nu satser firmaet udelukkende på et produkt til fitnesscentre.

Danske Swirlnet skulle have revolutioneret din måde at forbruge musik og nyheder i hjemmet, men nu er produktet sendt tilbage til tegnebordet - allerede inden den brede offentlighed har fået produktet at se.

Det skriver investeringsselskabet Danventures i en selskabsmeddelelse.

ComON besøgte tidligere i år Swirlnet for at få et indtryk af produktet Swirl, som i korte træk samler telefonopkald, musik og nyheder i et headset. Du kan se videoen her.

Efter markedsundersøgelser har det dog vist sig svært at fange forbrugernes interesse.

I stedet vil firmaet udvikle en Swirl-løsning, som kun er henvendt fittnescentre. Den betegnes som en virtuel træner, der giver underholdning og motivation, mens den også fungerer som pulsmåler.

Omsadlingen betyder, at Swirlnet sigter mod et underskud i år mellem 15 og 17 millioner kroner. Det oprindelige mål var et nul-resultat.
Moderselskabet Danventures, der er noteret på First North, regner med at foretage kapitaludvidelse senere på året.

Markedsføringen af den nye Swirl går efter planen i gang i slutningen af oktober. Produktet skal sælges online og er foreløbigt henvendt kunder i USA og Danmark.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere