Internetudbydere går sammen i kamp mod spam

Fire af USA's største internetudbydere er gået sammen om at sagsøge en lang række afsendere af spam-mails.

De fire store amerikanske internetudbydere Microsoft, America Online, Yahoo og Earthlink står nu skulder ved skulder i kampen mod spam. De har i fællesskab sagsøgt en lang række afsendere af uønskede reklame-mails ved domstolene i staterne Californien, Georgia, Virginia og Washington.

Ifølge nyhedstjenesten C-net har der allerede været enkeltstående sager efter den nye anti-spam lov, som USA vedtog i slutningen af 2003, men det er første gang, at en række internetudbydere i fællesskab er kommet med samlede, massive anklager for hundredvis af overtrædelser af anti-spam loven.

Indtil videre har den nye lov tilsyneladende ikke taget modet fra afsenderne af spam. C-net fortæller, at en undersøgelse fra februar viste, at kun tre procent af de kommercielle reklame-mails, der var sendt i USA, overholdt lovens bestemmelser om at inkludere en gyldig amerikansk postadresse på afsenderen og et link med mulighed for at frabede sig flere mails fra afsenderen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere