Yahoo er ikke beskyttet af den amerikanske forfatning

Internetselskabet Yahoo er ikke beskyttet af den amerikanske forfatningssikrede ytringsfrihed, når de opererer i udlandet. Det viser en sag om salg af nazieffekter på Yahoo's franske web-site.

Yahoo! Incorporated kan ikke gemme sig bag den amerikanske forfatning, hvis de misbruger andre landes ytringsfrihed. Det fastslår appeldomstolen i San Francisco.

Sagen tager sin begyndelse i 2000, da en række personer via Yahoo's auktionshjemmeside udbød flere end 1000 effekter fra nazitiden, heriblandt eksemplarer af Adolf Hitlers »Mein Kampf«.
Det fik to franske menneskerettighedsgrupper til at gå til de franske domstole med påstand om, at Yahoo krænkede fransk lovgivning, fordi franskmænd uhindret kunne byde på effekterne.

Domstolene gav menneskerettighedsgrupperne medhold og Yahoo blev pålagt at fjerne effekterne fra hjemmesiden. Skete det ikke, ville de blive idømt dagsbøder på cirka 75.000 kroner.

Yahoo fjernede effekterne fra den fransksprogede hjemmeside www.yahoo.fr og forhindrede, at der kunne bydes på auktionen via computere i Frankrig.

Men derefter gik selskabet til de amerikanske domstole med påstand om, at den franske afgørelse stred mod den forfatningssikrede ytringsfrihed. En domstol i San José i Californien gav Yahoo medhold i 2001, men nu har appeldomstolen i San Francisco med dommerstemmerne 2-1 omstødt den afgørelse. Yahoo er nok garanteret ytringsfrihed i den amerikanske forfatning, men det indskrænker ikke fremmede myndigheders muligheder for at regere og lovgive.

»Yahoo kan ikke på én gang forvente at nyde de forretningsmæssige fordele, der følger af at selskabets hjemmeside kan ses over alt i verden og samtidig påberåbe sig at være beskyttet mod konsekvenserne af hjemmesidens globale rækkevidde,« siger appeldomstolen i sin kendelse.

Samtidig slår domstolen fast, at amerikanske domstole ikke kan underkende retsafgørelser truffet i andre lande mod amerikanske selskaber.

Der tages dog ikke stilling til, om Yahoo i Frankrig kun kan sagsøges på grund af indholdet på www.yahoo.fr, eller om franske domstole også kan bestemme over indholdet på www.yahoo.com, når denne side kan ses i Frankrig.

Yahoo overvejer nu, støttet af amerikanske borgerretsgrupper, at søge sagen indbragt for USA's Højesteret med påstand om, at fremmede myndigheder kun kan sagsøge selskabet ved amerikanske domstole.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere