Nyt teleselskab vil konkurrere på service

Et nyt teleselskab åbner i dag. A+ Telecom forventer overskud første år, og vil tilbyde kunderne en bred palette af tele-muligheder.

Danmark får i dag endnu et teleselskab, når koncernen A+ klokken 16.15 slår dørene op for både teleselskabet A+ Telecom og en ny hjemmeside. Forventningerne hos det nye selskab er store.

»Jeg forventer, at vi i A+ koncernen vil nå en omsætning på over 100 millioner kroner i år, og vi har budgetteret med et overskud for 2004,« siger A+ Telecoms administrerende direktør, Sandeep Sander, til ComON.

Virksomheden A+ består af tre dele: A+ Arrownet, der sælger internetadgang via bredbånd til eksempelvis antenneforeninger og virksomheder; A+ Networks, der tilbyder andre teleudbydere adgang til fibernet; og endelig det nye teleselskab A+ Telecom, der bygger på det tidligere TelecomPlus, og som både har fastnet, mobiltelefoni og internetadgang på programmet.

Dermed fremstår det nye teleselskab som et fuldservice-teleselskab, og er indtil videre det eneste af de nye, små teleselskaber, der kan tilbyde private og erhvervskunder hele striben af teleydelser. Ifølge IT- og Telestyrelsens Teleprisguide er TDC, Sonofon og Tele2 de eneste andre selskaber, der leverer både fastnet, mobil, internet, højhastigheds-internet og udlandstelefoni.

På mobilnettet samarbejder A+ Telecom med både TDC og Sonofon og Sandeep Sander lægger stor vægt på ikke at være afhængig af en enkelt leverandør. Den nye spiller går ind på et marked præget af benhård konkurrence. Fra direktøren lyder det dog, at vi ikke skal vente at se massive annoncekampagner fra starten.

»Jeg har stor respekt for vores dygtige konkurrenter på markedet. A+ skal være konkurrencedygtig på prisen, men det primære er, at vi kan konkurrere på service. Så skal kunderne nok finde os. Størrelse er for os ikke et mål i sig selv, for selv hvis vi vokser eksplosivt, vil vi stadig være en lille spiller på markedet,« siger Sandeep Sander, der afviser at sætte tal på, hvor mange kunder selskabet forventer at kunne få.

Servicen vil blandt andet bestå i, at kunderne sikres én telerådgiver, så den samme kontaktperson behandler alle kundens sager. Desuden vil både privat- og erhvervskunder få alle teleydelser samlet på én regning. Øget selvbetjening og funktionalitet på selskabets hjemmeside er et andet våben i kampen om kunderne.

»Vi satser kraftigt på telekort, der giver mobil-kunder mulighed for at ringe billigt både til og fra udlandet. Efter forlydender om, at nogle udenlandske telekort ikke er pålidelige, tror jeg, at mange kunder vil foretrække et dansk produkt fra deres egen udbyder. Samtidig kan kunderne købe nye, elektroniske telekort på rejsen blot ved at besøge vores web-site,« fortæller A+ Telecom direktøren.

A+ har i dag 63 fastansatte og beskæftiger i alt ca. 80 medarbejdere. Den største aktionær i A+ er erhvervsmanden Mogens Kjær, der ejer godt 40 procent af aktierne. Otto Mønsted A/S ejer ca. 20 procent og ledende medarbejdere i selskabet sidder på resten af aktierne.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






Computerworld
Test af monster-tablet: Det er den skøreste og mærkeligste computer, som jeg har testet i lang tid – men jeg vil nu gerne have den alligevel
White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis