Tegneserier på Internettet

Internet er fyldt med tegneserier for enhver smag.

De fleste har en eller flere yndlingstegneserier, men de danske aviser bringer ikke altid de nyeste striber, og det er heller ikke altid at favorit-tegneserien findes i avisen. I stedet kan man finde den daglige stribe på Internettet, hvor stadig flere tegneserier får deres egen hjemmeside eller bringes i elektroniske aviser.


United Media


Et af de steder, hvor man kan finde mange forskellige kendte og mindre kendte tegneserier er på adressen www.unitedmedia.com/comics. Her kan man blandt andet finde den daglige stribe fra "Dilbert" og "Radiserne".


Den populære Dilbert, der altid er fyldt med rammende kommentarer til den noget bizarre konstruktion, der kendes som vor tids erhvervsliv og virksomhedsledelse og de endnu mere bizarre sociale konstruktioner, der gør det ud for kollegaer, finder man på adressen www.dilbert.com.


I The Dilbert Zone kan man læse dagens Dilbert, gennemsøge arkivet for tidligere Dilbert-striber, købe ind i Dilberts Computershop, der bestyres af Dogbert og bevæge sig ind i Catberts Anti Career Zone. Her kan man også læse Dilberts finansielle sider med gode råd for dagens køb og salg af værdipapirer og sende et e-mail til Scott Adams med en god historie.


Siden er overdådig og underholdende og absolut en af de tegneseriesider, som man ikke skal snyde sig selv for at se.


Radisernes hjemmeside på www.unitedmedia/comics/peanuts er flot og underholdende. Her kan man ud over at læse dagens stribe også nyde tidligere striber, læse om manden bag, Charles Schulz, og seriens historie.


Doonesbury


Doonesbury Electronic Town Hall finder man på adressen www.doonesbury.com. Siden er veludbygget, men under ombygning så nogle af tingene fungerer ikke i øjeblikket. Gennem siden kan man klikke sig videre til en lang række forskellige aviser der bringer dagens Doonesbury på nettet.


Bill Watterson stoppede med at lave nye striber til sin populære serie Steen & Stoffer med udgangen af 1995 efter at have tegnet og fortalt i 11 år. Steen & Stoffer har dog stadig sin egen side på Internettet på adressen http://www.calvinandhobbes.com hvor man kan genlæse Steen & Stoffer, læse historien bag personerne og artikler om Steen & Stoffer.


Danske tegneserielinks


Der er knap så mange danske tegneserie-hjemmesider, men mange af dem er bestemt et besøg værd. De tager tegneserier meget seriøst og byder på en lang række forskellige muligheder for at følge med i tegneseriernes verden.


En af de store, gamle danske tegneserier er Rasmus Klump, og med genudgivelserne er der skabt fornyet interesse om serien. Den Helt Uofficielle Rasmus Klump Fanside finder man på adressen home1.stofanet.dk/jake/. Siden er lavet af Jakob Krarup som en hyldest til Carla og Vilhelm Hansen der skabte Rasmus Klump. Her kan man læse om folkene bag Rasmus Klump og seriens personer, deltage i Klump quizzer og finde links til andre relevante klump-sider.


Køb tegneserier over nettet


Flere af de danske butikker som sælger tegneserier kan man finde på Internettet, hvor man blandt andet kan bestille tegneserier, og i mange tilfælde også læse artikler og anmeldelser af tegneserier.


Fantask, der fysisk befinder sig i Sankt Peder Stræde i København, kan man finde på nettet på adressen www.fantask.dk . Her kan man blandt meget andet læse Fantask-Avisen On-line.


Flere andre tegneserie-butikker har slået sig ned med en forretning på nettet. En af dem er Komics på adressen www.komics.dk Her kan man bestille alt hvad en inkarneret tegneseriefans hjerte måtte begære og mere til. Man kan købe danske og udenlandske tegneserier, Magic Kort, plakater, T-shirts og meget mere.


Udstillinger


Det Kulørte Bibliotek som fysisk befinder sig på Københavns Hovedbibliotek, kan man også finde på nettet på adressen www.kkb.bib.dk/hb/kul/c/rammer.htm. Her kan man læse om tidligere, nuværende og fremtidige udstillinger og få et indblik i bibliotekets kontaktmappe, hvor tegnere og forfattere kan lægge smagsprøver på deres arbejde.


Tegneseriemuseet, som fysisk befinder sig i Gørlev, har også slået dørene op for besøgende i cyberspace på adressen www.kulturnetvestsj.dk/tegneseriemuseet.dk/. Her kan de seriøse tegneserieinteresserede følge med i den danske tegneserietradition.


På Tegneseriemuseets side kan man læse om museets udstillinger, kigge i dets arkiv, møde manden bag museet, Anders Hjorth-Jørgensen, læse om dansk tegneserietradition, tegneseriepriser og deres heldige modtagere, om Kulturministeriets Tegneseriefond og om hvordan man søger penge der, og hvem der tidligere har modtaget støtte.




    Brancheguiden
    Brancheguide logo
    Opdateres dagligt:
    Den største og
    mest komplette
    oversigt
    over danske
    it-virksomheder
    Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
    Ciklum ApS
    Offshore software- og systemudvikling.

    Nøgletal og mere info om virksomheden
    Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

    Kommende events
    BI Excellence Day 2025

    Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

    30. april 2025 | Læs mere


    Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

    Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

    05. maj 2025 | Læs mere


    Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

    Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

    06. maj 2025 | Læs mere