Stort prisfald på Flash-hukommelse

Prisen for Flash-hukommelse er faldet drastisk i det sidste halve år, og alt tyder på at prisfaldet fortsætter.

Flash-komponenter er styrtdykket i pris igennem de seneste seks måneder som følge af betydelig overproduktion. Det skriver digi.no. Flash-hukommelse bruges i alt fra mobiltelefoner og digitale kameraer til navigationsenheder og SSD-harddiske til computere. I det sidste halve år er prisen for Flash-hukommelse faldet med næsten 75 procent.

En almindelig SLC-NAND baseret Flash-chip med 4 gigabit er faldet fra 18,5 til 4,96 dollar på et halvt år, mens en MLC NAND brik er faldet fra 8,85 til 2,23 dollar. SLC (Single-Level Cell) er stadig mere holdbar end MLC (Multi-Level Cell), men også dyrere.

Analytikere forventer at priserne vil fortsætte med at falde igennem det meste af året, og en stor del af Flash-komponenterne vil blive brugt i SSD'er (Solid State Drives), som erstatter pc-harddiske.

En SSD er stadig væsentlig dyrere end en almindelig mekanisk harddisk, men det er kun et spørgsmål om tid, før prisforskellen er forsvundet. I det sidste halve år, hvor Flash-hukommelse er blevet 75 pct. billigere, er prisen for en typisk 500 GB harddisk kun faldet med nogle få procent.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere