Danske banker relancerer e-faktura

De danske pengeinstitutter bag e-faktura har indgået en aftale med Merkantildataselskaberne Ementor og Eterra om udvikling, salg og distribution.

De danske pengeinstitutter bag e-faktura har indgået en aftale med Merkantildataselskaberne Ementor og Eterra om udvikling, salg og distribution. Systemet forventes klar til relancering i løbet af  2. halvår.

Pengeinstitutterne erhvervede alle rettigheder til e-faktura i august sidste år. E-faktura bliver en ny standard for elektronisk fakturering.

E-faktura bliver organiseret i et selvstændigt selskab, som er ejet af pengeinstitutterne i fællesskab.

E-faktura giver private og offentlige virksomheder mulighed for elektronisk at sende og modtage fakturaer og betalingsinstruktioner.

I forbindelse med relanceringen har BG Bank valgt at udfase egiro og tilslutte sig e-faktura.

Pengeinstitutterne bag e-faktura er Danske Bank, BG Bank, Nordea, Sydbank, Jyske Bank, Amagerbanken, Amtssparekassen Fyn, Spar Nord, Midtbank samt 131 banker og sparekasser i foreningen Lokale Pengeinstitutter.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer