Skoler giver Dell storordre

Dell har indgået en aftale med Uni-C om levering af op mod 1000 servere til folkeskolen. Serverne skal bruges til at bringe video, film og lyd ind i undervisningen.

Den nye aftale betyder ifølge Dell, at de to parter står for etableringen af den tekniske platform, der gør det muligt for folkeskolerne at anvende for eksempel videoklip bredere og mere aktivt i et undervisningsforløb. I første omgang kan skolerne bruge DRs store undervisningsside www.dr.dk/skole, der blandt andet indeholder tusindvis af arkivklip. Undervisningsministeriet forventer at dække etableringsomkostningerne for de kommunale og private grundskoler som et led i projekt IT, medier & folkeskolen (ITMF), forklares det.

»Vi er utrolig glade for, at Uni-C har valgt Dell som leverandør på denne aftale. Det er naturligvis en vigtig aftale. Og set fra skolernes side er det jo en unik mulighed for at koble sig på den verden af multimedie-muligheder, der er tilgængelige og anvendelige i undervisningssammenhæng,« siger Klavs F. Jørgensen, salgsdirektør for det offentlige marked hos Dell Danmark.

Dell skal i første omgang levere 300 servere til grundskolerne, men i takt med at skolerne får etableret en aftale med Uni-C og Undervisningsministeriet, vokser dette antal til op mod 1000 servere. Der er tale om servermodellerne PowerEdge 2650 og 400SC.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere